Bu..hu..hu..zdranganele..
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» salut ash vrea sami fac si eu frizura anime
10 mituri despre curele de slabire... Icon_minitimeMier Sept 01, 2010 12:12 pm Scris de fuzz

» ALO! Mai e cineva?
10 mituri despre curele de slabire... Icon_minitimeLun Iul 26, 2010 6:56 pm Scris de DiDi`

» Ce ai face daca...?
10 mituri despre curele de slabire... Icon_minitimeLun Iun 28, 2010 12:20 pm Scris de DiDi`

» Ce parere aveti despre graffiti??
10 mituri despre curele de slabire... Icon_minitimeLun Iun 28, 2010 12:10 pm Scris de DiDi`

» Siteurile noastre ...
10 mituri despre curele de slabire... Icon_minitimeLun Iun 28, 2010 11:56 am Scris de DiDi`

» Despre noi...
10 mituri despre curele de slabire... Icon_minitimeLun Iun 28, 2010 11:48 am Scris de DiDi`

» Fazan!!!!
10 mituri despre curele de slabire... Icon_minitimeMar Dec 29, 2009 10:21 pm Scris de ZiZoN_Shinobi

» Animeul favorit...
10 mituri despre curele de slabire... Icon_minitimeMar Dec 29, 2009 6:59 pm Scris de ZiZoN_Shinobi

» Prea Tare Testul Asta....
10 mituri despre curele de slabire... Icon_minitimeMar Dec 29, 2009 5:58 pm Scris de ZiZoN_Shinobi

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

10 mituri despre curele de slabire...

2 participanți

In jos

10 mituri despre curele de slabire... Empty 10 mituri despre curele de slabire...

Mesaj  ..ZoZoLe.. Mier Dec 31, 2008 1:33 pm

Mituri in curele de slabire !
În zilele noastre apar în fiecare zi tot felul de retete care sa satisfaca cea mai la moda nevoie a femeilor contemporane: a slabi. Nu mai conteaza foarte mult daca sunt bazate pe date stiintifice sau pe demonstratii experimentale, important este sa promoveze un mod „usor si sigur” de a pierde kilogramele în plus.

Citim undeva despre o reteta interesanta pentru ca, înalta sursa sa gasim o alta teorie care sa o anuleze complet pe prima. Nici nu mai stii ce si pe cine sa crezi, asa ca te apuci sa întrebi în stânga si în dreapta, prieteni, cunoscuti, oameni de pe strada si tot ce afli poate fi grupat sub forma unui decalog de interdictii care mai de care mai ciudate. Asa se nasc prejudecatile care, mai ales cu privire la regimurile de slabit, ajung sa fie atât de consacrate încât pot fi ridicate pe buna dreptate la rangul de mit. Iata câteva dintre aceste credinte care le determina pe unele femei sa respecte principii gresite si sa se întrebe la nesfârsit „oare de ce nu mai slabesc odata?”

1. Înfometarea – conceptia conform careia daca nu manânci mult timp vei slabi mai repede. Oare? Daca tot eviti sa manânci la un moment dat nu vei mai putea lupta cu foamea si fie vei cadea prada poftei si te vei îndopa cu tot ce vei gasi în cale, fie te vei îmbolnavi si te vei hrani cu perfuzii. Nu trebuie sa declari razboi foamei ci sa o pacalesti ciugulind câte putin, având grija ce manânci si cum manânci.

2. Dieta stricta – femeile nu au mare încredere în dietele care par prea permisive. Nu stiu de ce un regim cu cât mai multe restrictii pare cheia de bolta a slabirii. E adevarat ca unele astfel de retete dau rezultate vizibile dar pe termen scurt. Si ce te faci când renunti la dieta si revii la alimentatia ta obisnuita? Ai oare puterea sa o iei de la capat?

3. Renuntarea – la ceea ce ne place, la ciocolata, înghetata sau mai stiu eu ce produs preferat pe care dieta aleasa îl interzice cu desavârsire. Si renunti dar tânjesti dupa el si, într-o zi mai proasta lasi totul balta si faci execese si se duce toata dieta pe apa sâmbetei. Cel mai întelept ar fi sa mai gusti din când în când si din ceea ce îti place, dar cu masura.

4. Sa nu manânci între mesele principale - în nici un caz. E chiar recomandat sa iei câte o gustare din când în când astfel încât sa nu ti se faca exagerat de foame la cina de exemplu si sa golesti frigiderul atunci. Este indicat sa mânânci des si putin.

5. Nu grasimilor – mai corect ar fi sa spunem Nu grasimilor în exces sau Nu anumitor grasimi. Organismul uman are nevoie si de o anumita doza de lipide, iar cele de tip omega 3 din peste sau din scoici sunt chiar recomandate.

6. Bea cât mai multa apa – daca ti-e sete, as adauga eu. S-au efectuat experimente în care grupuri de femei consumau mai mult de 2l de apa pe zi iar alt grup doar îsi umezea buzele ca sa-si potoleasca setea, în rest alimentatia si regimul de viata fiind acelasi. Nu s-a constatat nici o diferenta între cele doua grupuri la finalul experimentului. Desigur, consumul de lichide este recomandat pentru sanatate, pentru frumusetea pielii, etc dar nu neaparat ca sa slabesti.

7. Exista alimente care ard grasimile – aberant. Poti arde grasimile doar prin exercitii fizice, electrostimulare si alte operatiuni care implica antrenarea muschilor.

8. Produsele care au putine grasimi au si putine calorii - nu neaparat. Un exemplu clar în acest sens sunt produsele dulci care pot sa nu contina grasimi, într-adevar, dar contin mult zahar ceea ce înseamna multe calorii.

9. Se poate slabi fara exercitii fizice – nu tocmai si mai ales în cazul porsoanelor care trebuie sa scape de multe kilograme. Miscarea va va ajuta sa slabiti în mod armonios fara ca pielea sa atârne inestetic, reducând riscul aparitiei vergeturilor. Si sa nu uitam ca miscarea ar trebui oricum sa faca parte din viata noastra pentru sanatate si tinerete.

10. Cina interzisa – cred ca cea mai comuna regula a curelor de slabire se refera la renuntarea la mâncat dupa o anumita ora. Ideea este ca e perioada somnului nu ai nevoie de energie, digestia e în pauza, dar daca te culci cu senzatia de foame nu te vei putea odihni. Cel mai bine este sa iei o gustare usoara dar sa nu te culci imediat dupa.


Succes !!! Very Happy
..ZoZoLe..
..ZoZoLe..
Admin
Admin

feminin
Numarul mesajelor : 80
Varsta : 30
Localizare : Bacau
Stare de spirit : Cool mah :))
Data de inscriere : 30/12/2008

https://zdranganele.forumgratuit.ro

Sus In jos

10 mituri despre curele de slabire... Empty Re: 10 mituri despre curele de slabire...

Mesaj  Jasmine Mar Ian 13, 2009 11:33 pm

Sincer, mi se pare cea mai mare tampenie chestia asta cu cura de slabire.
In schimb pot sa zic ce fac eu ca "sa-mi mentin corpul" Niciodata n-am luat greutatea in serios, si nici nu o voi lua.
Am 48 kg, 1.70 m, 15 ani. Destul de convenabil pt mine Very Happy
Ce mananc: carne! Multa carne! Toata dieta mea e bazata pe carne! De cand ma stiu n-am mancat altceva si nu voi manca altceva in afara de carne! Poate ca unele dintre voi o sa spuneti: si cum de nu te ingrasi? Simplu: carnea contine peste 70% apa, si restul sunt proteine!
Acum nu spun ca daca mananci carne nu te ingrasi, chestia asta depinde si de organism.

Oricum, eu una nu recomand nimanui sa tina cura de slabire. Daca vrei sa slabesti, nu te infometezi sau bagi in tine n mii de feluri de pastile dubioase. Cea mai decenta varianta mi se pare a fi sala de fitness.

Jasmine
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 8
Varsta : 30
Localizare : cosmina
Data de inscriere : 03/01/2009

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum