Bu..hu..hu..zdranganele..
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» salut ash vrea sami fac si eu frizura anime
Origami-arta impaturitului... Icon_minitimeMier Sept 01, 2010 12:12 pm Scris de fuzz

» ALO! Mai e cineva?
Origami-arta impaturitului... Icon_minitimeLun Iul 26, 2010 6:56 pm Scris de DiDi`

» Ce ai face daca...?
Origami-arta impaturitului... Icon_minitimeLun Iun 28, 2010 12:20 pm Scris de DiDi`

» Ce parere aveti despre graffiti??
Origami-arta impaturitului... Icon_minitimeLun Iun 28, 2010 12:10 pm Scris de DiDi`

» Siteurile noastre ...
Origami-arta impaturitului... Icon_minitimeLun Iun 28, 2010 11:56 am Scris de DiDi`

» Despre noi...
Origami-arta impaturitului... Icon_minitimeLun Iun 28, 2010 11:48 am Scris de DiDi`

» Fazan!!!!
Origami-arta impaturitului... Icon_minitimeMar Dec 29, 2009 10:21 pm Scris de ZiZoN_Shinobi

» Animeul favorit...
Origami-arta impaturitului... Icon_minitimeMar Dec 29, 2009 6:59 pm Scris de ZiZoN_Shinobi

» Prea Tare Testul Asta....
Origami-arta impaturitului... Icon_minitimeMar Dec 29, 2009 5:58 pm Scris de ZiZoN_Shinobi

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

Origami-arta impaturitului...

3 participanți

In jos

Origami-arta impaturitului... Empty Origami-arta impaturitului...

Mesaj  CiPpY_ZuMy...HoLy MaCa Mar Ian 06, 2009 5:37 pm

Arta impaturirii hartiei este cunoscuta sub numele de origami.

Denumirea provine de la cuvintele japoneze "ori", care inseamna "a indoi" si "kami" care inseamna "hartie".

Shintoistii venereaza pe kami, termen care are intelesul de "cei de sus", "cei superiori", unde divinul circumscrie toate elementele, fortele si fenomenele naturii, stramosii, eroii patriei, familia imperiala. Kami sunt soarele, luna, stelele, muntii, dealurile, ploaia, vantul, fulgerul, tunetul, arborii din padure si cei de pe langa casele oamenilor, stanca de pe marginea drumului, marea, nisipul, izvoarele, riul din apropiere, focul, orezul, animalele, etc.

Oamenii sunt descendenti ai zeilor. Kami reprezinta pentru japonez legatura permanenta dintre fiinta sa, existenta sa fizica si spirituala si natura din care se trage, prin stramosii de care este legat biologic, si in mijlocul careia se va intoarce intr-o zi. Kami constituie forta misterioasa pe care o poseda natura inconjuratoare si universul in fenomenalitatea sa de necuprins, care are puterea de a juca un anumit rol in destinul individului si, prin acesta, in destinul tarii sale.

Modul traditional de a impaturi hartia colorata, pentru a putea reprezenta diferite animale, pasari, barci, flori etc. obtinute prin combinatii variate de suprafete si linii sta la baza acestei indeletniciri. Exista posibilitatea crearii unei diversitati de modele, ceea ce confera acestei indeletniciri un plus de originalitate.

Unii au considerat origami ca un simplu joc, dar cei mai multi il socotesc arta, datorita posibilitatii de a reprezenta in mod creator si realist diferite subiecte. Adevarata frumusete a artei origami este simplitatea care consta in abilitatea de a exprima caracteristicile esentiale ale obiectelor, urmarindu-se simplificarea formelor spre limitele cele mai pure.

De acum inainte pentru cei care sunt interesati de origami,voi pune filmulete de pe youtube,poze,diagrame si cam ce am creat pana acum.

Spor la impaturut! Razz Razz
CiPpY_ZuMy...HoLy MaCa
CiPpY_ZuMy...HoLy MaCa
Moderator
Moderator

masculin
Numarul mesajelor : 51
Varsta : 29
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : sa joc wonderland,sa citesc,sa ascult muzica,sa ies in oras
Stare de spirit : sunt de dreptul,pur si simplu plictisit
Data de inscriere : 04/01/2009

Sus In jos

Origami-arta impaturitului... Empty Re: Origami-arta impaturitului...

Mesaj  ..ZoZoLe.. Mar Ian 06, 2009 6:41 pm

Dragut articol,mi se par simpatice aceste origami,am incercat si eu o data dar in final m-am lasat pagubasa si am decupat niste fete de alea care se tin de manuta:))) (lipsa de ocupatie)
Chiar sunt interesata astept urmatoarele articole activ

P.S :ma oftici !!!

Edit:gluma ma ...Smile)))
..ZoZoLe..
..ZoZoLe..
Admin
Admin

feminin
Numarul mesajelor : 80
Varsta : 30
Localizare : Bacau
Stare de spirit : Cool mah :))
Data de inscriere : 30/12/2008

https://zdranganele.forumgratuit.ro

Sus In jos

Origami-arta impaturitului... Empty Origami-arta impaturitului...

Mesaj  CiPpY_ZuMy...HoLy MaCa Mar Ian 06, 2009 7:37 pm

Legenda celor o mie de cocori
Una dintre cele mai faimoase figuri din origami-ul japonez este cocorul. De altfel, cocorul este foarte intalnit in toata cultura japoneza. Cocorul origami a devenit un simbol al pacii.

Legenda spune ca aceluia care impatureste o mie de cocori (tsuru in japoneza) i se va implini dorinta din inima sa. O fetita pe nume Sadako Sasaki care a fost expusa radiatiilor in urma bombardarii Hiroshimei a crezut cu tarie ca daca va face cei 1000 de cocori se va vindeca. A reusit insa sa faca doar 664. A murit la 12 ani, bolnava de leucemie. Prietenii sai, impresionati, au continuat munca pe care ea o incepuse si a fost inmormantata impreuna cu 1000 de cocori. In amintirea ei, a fost facuta o statuie de granit care este asezata in Parcul Pacii din Hiroshima – o fetita care tie in maini un cocor cu aripile intinse. In fiecare an, statuia este inconjurata de mii de cocori de origami. Un grup de o mie de cocori poarta numele de senbazuru.
Free Image Hosting at <a href=www.ImageShack.us" />

QuickPost Quickpost this image to Myspace, Digg, Facebook, and others
a href="http://img444.imageshack.us/my.php?image=hiroshima01os4.jpg" target="_blank">Free Image Hosting at <a href=www.ImageShack.us" />

QuickPost


Ultima editare efectuata de catre CiPpY_ZuMy......HoLy MaCa in Mier Ian 07, 2009 6:24 pm, editata de 1 ori
CiPpY_ZuMy...HoLy MaCa
CiPpY_ZuMy...HoLy MaCa
Moderator
Moderator

masculin
Numarul mesajelor : 51
Varsta : 29
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : sa joc wonderland,sa citesc,sa ascult muzica,sa ies in oras
Stare de spirit : sunt de dreptul,pur si simplu plictisit
Data de inscriere : 04/01/2009

Sus In jos

Origami-arta impaturitului... Empty Origami-arta impaturitului...

Mesaj  CiPpY_ZuMy...HoLy MaCa Mar Ian 06, 2009 8:01 pm

Am mai facut rost de ceva Razz


Free Image Hosting at <a href=www.ImageShack.us" />

QuickPost Quickpost this image to Myspace, Digg, Facebook, and others!




am reusit sa fac un cocor......dupa cum spuneam mai sus este un simbol al pacii..........desi nu i l-as da nimanui sa fac pace cu el:x mai bine imi dau una in cap Razz




acum va dau si diagrama sa incercati

Free Image Hosting at <a href=www.ImageShack.us" />

QuickPost
Free Image Hosting at <a href=www.ImageShack.us" />

QuickPost Quickpost this image to Myspace, Digg, Facebook, and others!


Ultima editare efectuata de catre CiPpY_ZuMy...HoLy MaCa in Mar Ian 13, 2009 7:25 pm, editata de 1 ori
CiPpY_ZuMy...HoLy MaCa
CiPpY_ZuMy...HoLy MaCa
Moderator
Moderator

masculin
Numarul mesajelor : 51
Varsta : 29
Localizare : Bacau
Joburi/Distractii : sa joc wonderland,sa citesc,sa ascult muzica,sa ies in oras
Stare de spirit : sunt de dreptul,pur si simplu plictisit
Data de inscriere : 04/01/2009

Sus In jos

Origami-arta impaturitului... Empty Re: Origami-arta impaturitului...

Mesaj  Yumina Mar Ian 13, 2009 6:08 pm

Foarte tare!Imi place mult ideea a acestui topic.Si mi-ar placea si mai mult daca m-ai invata si pe mine intr-o zii.De ex.pestele ala pe care l-ai adus al scoala.
Sfat:Pune si tu filmulete de pe youtube cum se fac.Poate am sa ma inspir si eu candva de acolo. Smile
Yumina
Yumina
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 37
Varsta : 29
Localizare : Bc
Data de inscriere : 05/01/2009

Sus In jos

Origami-arta impaturitului... Empty Re: Origami-arta impaturitului...

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum